Muzeum nafty a geologie nezahálí

11.01.2021

„Chystáme několik novinek, které učiní naše muzeum ještě přitažlivějším pro malé i velké návštěvníky,“ předesílá jeho projektová manažerka Pavla Nečas Benadová.

Jaké novinky máte na mysli?

V důsledku pandemie jsme se rozhodli zaměřit na vzdělávací programy zejména pro nejmenší děti a mladší školáky s možností vzdáleného přístupu. Geologie zaujímá v učebních osnovách základních škol i v zájmu žáků a pedagogů okrajové místo, přitom je základem všech přírodních věd. Pomocí videí, kvízů a metodiky se pokusíme školám nabídnout způsob, jak se k látce postavit. Zvažujeme také zavedení kroužků pro mladé geology.

Myslíte také na běžné návštěvníky?

Vzhledem k tomu, že naše muzeum nemá žádné kmenové zaměstnance, je již do značné míry připraveno na individuální prohlídky. Nové audionahrávky, které jsme pro návštěvníky připravili, jim usnadní orientaci v expozicích i venkovním areálu bez průvodce.

Změní se něco i v samotných expozicích?

Každý rok tady přibývají nové exponáty. Loni jsme získali úžasný dvoumetrový model staré vrtné věže z Technického muzea v Praze, který se stal dominantou historického sálu. Objevili jsme a následně vystavili rovněž fantastické olejomalby na plátně. Technickou knihovnu obohatily desítky knih v několika jazycích. Pracujeme také na vytvoření interaktivního modelu ropného ložiska.  

Kromě běžných prohlídek pořádáte také několik tradičních akcí. Počítáte s nimi i letos? Které to budou?

Vše bude záviset na momentální situaci. Každý rok v květnu se připojujeme k Muzejní noci, během níž kromě táboráku v areálu muzea provádíme návštěvníky expozicí za svitu petrolejek a vyprávíme jim příběhy spojené s „naftařinou“. O druhém zářijovém víkendu nás čeká jubilejní 10. ročník Burzy minerálů a fosilií v Hodoníně. V minulém „koronavirovém“ roce se i z bezpečnostních důvodů osvědčilo přesunutí části burzy do venkovních prostor. Tímto směrem bychom se, v závislosti na počasí, rádi ubírali také letos.

Kdy předpokládáte zahájení a ukončení letošní sezony? Lze si muzeum prohlédnout i mimo ni?

Muzeum je oficiálně otevřeno od dubna do konce října. V případě zájmu můžeme po předchozí domluvě provést návštěvníky naší expozicí i mimo sezonu. Bez jakéhokoliv časového omezení ho ale mohou navštívit na https://www.virtualczech.cz/muzeumnafty/, kde je pro ně připravena virtuální prohlídka muzea ve stavu z roku 2015. Kromě toho na webových stránkách www.muzeumropy.cz najdou další zajímavé odkazy a tipy na technické toulání po našem regionu a na facebooku aktuální informace.

Foto: archiv Muzea naftového dobývání a geologie

          

« Zpět

NovinkyMuzeum nafty a geologie nezahálí

11.01.2021

I když pandemie koronaviru dolehla také na Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, život... číst více

Poznejte moravský Texas!

27.10.2020

Okolí Hodonína a Břeclavi lze s výraznou nadsázkou označit za český Texas nebo Kuvajt. Kromě... číst více

Naši partneři

 

 

 

 

 

 
mapa webu