Poznejte moravský Texas!

27.10.2020

Zmíněná část Slovácka je jediným místem v Česku, kde se „tekuté zlato“ těží. Proto nepřekvapí, že v Hodoníně působí jediné tuzemské muzeum věnované tomuto oboru – Muzeum naftového dobývání a geologie. Najdete ho v bývalých Dukelských kasárnách nedaleko vlakového nádraží.

V jeho vnitřní expozici můžete navštívit několik tematických sálů – historický s velkou plastickou mapou zobrazující ložiska ropy, zemního plynu a uhelných pánví na Moravě i s početnou sbírkou petrolejových lamp, dále technický sál přibližující průzkum ložisek ropy a plynu a jejich těžbu na souši i v moři a konečně sál geologický, kde se dozvíte, jak, kdy a kde taková ložiska vznikala.

Součástí prohlídky je rovněž sbírka minerálů, hornin a fosilií zahrnující více než tři stovky vzorků z celého světa. Spatříte zde vzácné vltavíny, citríny, acháty a jaspisy, unikátní meteorit nebo zkameněliny trilobitů, amonitů, zkamenělých stromů a nižších rostlin. Vybrané vzorky hornin a minerálů si můžete prohlédnout pod mikroskopem.

Své kouzlo má i venkovní geologická expozice, tvořená horninami takzvané Vídeňské pánve, z nichž nejstarším je 22 milionů let. Projít si můžete i technologický park, kde si zblízka prohlédnete naftařskou techniku. Kromě už vzpomínaných těžebních kozlíků k nim patří čerpadla, pažnice nebo separátory.

www.muzeumropy.cz

Zdroj: www.muzeumropy.cz

Foto: archiv Muzea naftového dobývání a geologie

          

          

     

« Zpět

NovinkyMuzeum nafty a geologie nezahálí

11.01.2021

I když pandemie koronaviru dolehla také na Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, život... číst více

Poznejte moravský Texas!

27.10.2020

Okolí Hodonína a Břeclavi lze s výraznou nadsázkou označit za český Texas nebo Kuvajt. Kromě... číst více

Naši partneři

 

 

 

 

 

 
mapa webu