Lesní lom - Brno - Líšeň

Severně od městské části Brna - Líšně ve velkém aktivním lomu. Lesní lom u Velké Klajdovky.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Pohled na Lesní lom směrem od jihu

Lesní lom je víceetážový jámový lom jehož provoz byl zastaven, ale v posledních letech se zde příležitostně těží. Nachází se severně od městské části Brna, Líšně; severovýchodně od Velké Klajdovky, východně od cesty č. 373 směrem z Brna-Líšně do Ochozu u Brna.

Lom je velmi vizuálně atraktivní a najdete v něm zejména vápence (macošského a líšeňského souvrství) a také sedimenty flyšového stádia tzv. kulmu Drahanské vrchoviny. Jsou zde k vidění různé druhy fácií od hlíznatých či bioklastických vápenců, přes vápence s rohovci až po droby a slepence. Svým časovým zařazením patří horniny v lokalitě do svrchního devon a spodního karbonu (kulm). Podrobnější informace o geologii lokality můžete najít na webu ČeGeS (viz, níže poznámka).

Lokalita je však zajímavé i z pohledu vyskytujících se rostlin, zajímavých přírodních biotopů, výskytem ptactva v okolních lesících a keřích.

Otevírací doba

-

Přístup

Přístup k lokalitě je relativně velmi pohodlný. Lze dojet automobilem k Hotelu Velká Klajdovka a pokud je to možné, naproti něj u hlavní cesty (č. 373) podélně zaparkovat (nedoporučujeme vjezd autem na odbočku).
Ve směru na Ochoz u Brna, nad Hotelem Velká Klajdovka je asfaltová odbočka doprava (naproti ní je odbočka na parkoviště k lomu Hády). Po odbočení doprava na asfaltovou cestu pak pěšky cca 10 minut pohodlnou chůzí. Cesta vás dovede až ke vstupu do lomu.

Do lomu je možné využít i alternativní přístup. Pokud byste zvolili cestu hromadnou dopravou po Brně, dojeďte na zastávku Podbělová (Brno-Líšeň), pak se vydáte směrem na sever mezi domky a můžete využít cestu pro pěší a kola, která vás přivede na výše zmíněnou asfaltovou komunikaci, přibližně do poloviny její vzdálenosti od cesty č. 373. Pak se můžete dát doprava po asfaltové cestě nebo rovně přejdete asfaltovou cestu a budete pokračovat po stezce v lese. Po asi 200 m odbočíte doprava stezkou směrem na východ, která vás do lomu přivede.

Lom je pod správou těžební společnosti a přístup je omezený.

Další fotografie

Přístup k Lesnímu lomu vede po asfaltové komunikaciPohled na Lesní lom od jihuPohled na Lesní lom od jihuPohled na Lesní lom od jihuPohled na jihovýchodní stěny lomy již postižené zvětrávánímMalý výchoz s vrstevnatými horninamiPohled ze západní části lomu na jihovýchodní stěnyStěny lomu a cestaNa stěnách lomu je možné pozorovat vrstvy vápenců zvrásněné geologickými silamiPři podrobnějším pohledu je možné vysledovat základní rysy geologických strukturCelkový pohled na východní stěny lomuJihovýchodní stěny lomuVrstvy horniny v horních partiích lomu v západní částiCelkový pohled na ploché dno jámového lomuCesta podél západní stěny. V lomu se musíme pohybovat s maximální opatrností a respektovat bezpečnostní pravidla!!Zajímavý je i přechod podloží do svrchního horninového pláště do půdního horizontu ve východní stěně lomuNádherné vrásy dokladující mohutnost geologických procesůJedna z mnoha hezkých kytek v Lesním lomu a okolíHezky patrný přechod horninového podloží do vrstvy půdyPohled na severní část lomuDobré světlo a pozorný pozorovatel odhalí i drobné rozdíly v odstínu vrstev horninV lomu je možné najít vzájemně složitě uložené vrstvy horninV lomu je možné najít vzájemně složitě uložené vrstvy horninPohled na nejvyšší etáž, její východní částZapadající slunce ukáže lom a jeho stěny ve velmi atraktivních barvách a pohledechCestu k Lesnímu lomu můžete zvolit i po lesní cestěPřístup k Lesnímu lomu vede po asfaltové komunikaciLesní lom Brno ja také lokalitou se zajímavými rostlinami. Kamejnice nachová.Lesní lom Brno. Řůže šípková.Lesní lom Brno. S výjimkou zimy se zde vždy můžeme potěšit kvetoucími rosltinami, keři či stromy.Rostliny v Lesním lomu.Rostliny v Lesním lomu.Mozaika různých kvetoucích rostlin, se kterými se můžete setkat nejen v Lesním lomu.Mozaika různých kvetoucích rostlin, se kterými se můžete setkat nejen v Lesním lomu.

Mapa

GPS zem. šířka: 49.22176   zem. délka: 16.69327


Kontakt

-

Poznámka

Další podrobnosti ke geologii lokality najdete na webových stránkách České geologické služby.

Databáze významných geologických lokalit: 3276 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2019-05-11]. Dostupné zde.

Klíčová slova

  • lom
  • skalní odkryv

NovinkyMuzeum nafty a geologie nezahálí

11.01.2021

I když pandemie koronaviru dolehla také na Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, život... číst více

Poznejte moravský Texas!

27.10.2020

Okolí Hodonína a Břeclavi lze s výraznou nadsázkou označit za český Texas nebo Kuvajt. Kromě... číst více

Naši partneři

 

 

 

 

 

 
mapa webu