Lom Brno - Obřany

Mlýnské nábřeží, 614 00 Brno-Maloměřice a Obřany

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Obřanský lom je opuštěný lom ve východní granodioritové oblasti brněnského masivu. V lomu najdeme tzv. intruzivní horniny (tedy horniny vulkanického původu), které zůstaly pod zemským povrchem a zde postupně tuhnuly a prodělávaly další fyzikálně-chemické změny. Převažující skupinou horniny jsou zde granodiority, většinou šedé, mírně načervenalé, případně načervenalé granity. Obsahují zejména křemen, plagioklas, amfibol, biotit, chlorit a draselný živec.

Bez zajímavosti určitě není fakt, že se jedná o jedny z nejstarších hornin, jejichž přirozené nebo umělé výchozy můžeme v oblasti najít. Pocházejí z období neoproterozoika, jehož počátek klademe do období před přibližně 1 miliardou let a konec doby před 542 milióny let.

V samotném lomu je vybudováno malé sportovní hřiště, „U“ rampa pro skateboard a hřiště pro posilování pro dospělé, nejdete zde také malý přístřešek s posezení pro chvíle odpočinku.

V okolí této lokality najdeme další přírodovědně zajímavá místa, například Obřanskou stráň. Kromě toho se lokalita nachází na hlavní turistické cestě (jak pro pěší, tak pro cyklisty) vedoucí dále na sever podél řeky Svitavy.

Otevírací doba

-

Přístup

Jedná se o moc hezkou a snadno dostupnou lokalitu s celou řadou dalších možných sportovních i turistických aktivit. Přístup k lokalitě je velmi snadný, jak autem, tak na kole nebo pěšky (hromadnou dopravou).

Autem se vydáte z Brna směrem na Bílovice nad Svitavou po silnici č. 374 až na konec Maloměřic, kde se dáte po hlavní cestě doleva (tramvajová trať bude pokračovat rovně) přes most přes Svitavu a za starou Obřanskou textilkou se dáte hned doprava a po cca 150 metrech se dá obvykle zaparkovat. Je však možné pokračovat v jízdě, ale procházka je určitě lepší.

Pokud se vydáte hromadnou dopravou, tak autobusem brněnské hromadné dopravy č. 75 směrem do Obřan a bílovci na Svitavou a vystoupíte na zastávce zastávka Hlaváčová. Kousek se vrátíte a hned odbočíte doleva a vydáte se po ulici Mlýnské nábřeží proti proudu Svitavy. Pokud zvolíte tramvaj, tak nasedněte na tramvaj č. 4 ve směru do Maloměřic a vysedněte až na konečné zastávce tramvaje Babická. Z konečné tramvaje se vydáte hned přes Makovského lávku, které vás přivede rovnou na Mlýnské nábřeží. Po překonání mostu přes Svitavu se dáte hned doprava podél řeky, proti proudu. Pak pokračujte asi 500 metrů stále rovně a Obřanský lom, které je přímo u cesty nemůžete minout.

Další fotografie


Mapa

GPS zem. šířka: 49.226347   zem. délka: 16.661854


Kontakt

-

Poznámka

Další podrobnosti ke geologii lokality najdete na webových stránkách České geologické služby.

Databáze významných geologických lokalit: 3309 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2019-07-31]. Dostupné zde.

Klíčová slova

  • lom
  • sportovní hřiště

NovinkyMuzeum nafty a geologie nezahálí

11.01.2021

I když pandemie koronaviru dolehla také na Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, život... číst více

Poznejte moravský Texas!

27.10.2020

Okolí Hodonína a Břeclavi lze s výraznou nadsázkou označit za český Texas nebo Kuvajt. Kromě... číst více

Naši partneři

 

 

 

 

 

 
mapa webu